Statut
Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Szczawinkowo”
w Szczawinie Dużym
Podstawa Prawna
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
- Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych
- Przepisy wykonawcze do ww. ustaw.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
1
- Pełna nazwa przedszkola brzmi: Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Szczawinkowo”
- Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Szczawinkowo” może używać skróconej nazwy Przedszkole „Szczawinkowo”. W treści niniejszego statutu, ilekroć używa się nazwy: „Przedszkole” należy przez to rozumieć Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Szczawinkowo”
- Siedziba Przedszkola znajduje się pod adresem Szczawin Duży, ul. Strykowska 76/78, 95-002 Smardzew.
- Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Wspierania Dobrej Praktyki Pedagogicznej „Prodesse” z siedzibą 95-015 Głowno ul. Sikorskiego 42 ujawnione w Rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000366678.
2
Podstawowe zagadnienia dotyczące czasu pracy przedszkola:
- Przedszkole funkcjonuje cały rok kalendarzowy.
- Przedszkole pracuje w godzinach od 6.30 do 18.00 od poniedziałku do piątku.
- Przedszkole jest nieczynne w dni ustawowo wolne od pracy oraz święta oraz w wybrane dni robocze (w okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, 2 maja, piątek po Bożym Ciele i inne), które są podawane do wiadomości rodziców na początku każdego roku szkolnego, nie później niż do 30 września w roku szkolnym .
- Przedszkole może dodatkowo organizować opiekę nad dziećmi również w dni wolne od pracy na prośbę rodziców/opiekunów.
- Czas pracy może być czasowo zmieniany w zależności od potrzeb środowiska i okoliczności zewnętrznych. O czasowej zmianie czasu pracy Przedszkola decyduje Dyrektor Przedszkola, co podaje do wiadomości rodziców/opiekunów.
- Przedszkole zapewnia opiekę dzieciom o potrzebie kształcenia specjalnego niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, przy uwzględnieniu jednak faktycznych możliwości zapewnienia dziecku kształcenia, wychowania i opieki i realizacji zaleceń wynikających z orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego (orzeczeń o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju) z uwagi na istniejące warunki lokalowe, dostępny sprzęt i wyposażenie oraz kwalifikacje personelu Przedszkola i osób z Przedszkolem współpracujących.
- W przypadkach nieprzewidzianych, możliwe jest wprowadzenie dodatkowych przerw w funkcjonowaniu jednostki niż podane do wiadomości rodziców, zgodnie z § 2 pkt 3. Dyrektor lub organ prowadzący informuje o konieczności wprowadzenia przerwy rodziców niezwłocznie, podając przyczynę przerwy oraz szacowany czas jej trwania.
- Przedszkole zastrzega sobie możliwość zarządzenia przerwy wakacyjnej celem przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych, przygotowawczych i innych. Przerwa taka trwa do dwóch tygodni kalendarzowych. Dokładny czas trwania przerwy dyrektor lub organ prowadzący podaje do wiadomości rodziców najpóźniej na 2 miesiące przed planowanym rozpoczęciem przerwy.
3
- Przedszkole zapewnia realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego określonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania .
- Dyrektor przedszkola z własnej inicjatywy lub na wniosek rodziców może zorganizować dodatkowe zajęcia dostosowane do potrzeb dzieci i ich możliwości rozwojowych, które mogą być finansowane ze środków Przedszkola, dotacji oświatowej lub dodatkowych opłat ponoszonych przez rodziców. Szczegółowe warunki organizacji zajęć dodatkowych, w tym zasady odpłatności za te zajęcia, określa odrębna oferta.
- Warunkiem uczestnictwa dziecka w takich zajęciach jest wyrażenie pisemnej zgody przez rodziców/opiekunów.
- Oferta zajęć dodatkowych uwzględnia możliwości rozwojowe dzieci, oczekiwania rodziców oraz warunki finansowe i organizacyjne Przedszkola.
- Oferta zajęć dodatkowych w przedszkolu może być rozszerzana w zależności od potrzeb.
- Organizacja i termin zajęć dodatkowych ustalone są przez Dyrektora.
- Przedszkole może organizować praktyki pedagogiczne.
- Za zgodą rodziców Przedszkole może ubezpieczać dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszt ubezpieczenia ponoszony jest przez rodziców.
- W Przedszkolu mogą pracować wolontariusze zgodnie z odrębnymi przepisami.
Statut wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 roku.